Yeni Ameliyat Yöntemi (Nuss Tekniği)

      Yeni yöntemle yapılan ameliyatlar(Nuss Tekniği) bu hastalığı sorun olmaktan çıkarmıştır. Söz konusu yeni yöntem Amerikalı bir cerrah olan Prof.Dr.Donald Nuss tarafından 1990’lı yıllarda Amerikada yapılmaya başlanmış ve daha sonra Avrupada uygulunmaya başlanmış ve Turkiyede’de son iki senedir özelliklede İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gögüs Cerrahisi Bölümünde Prof.Dr.Kamil Kaynak tarafından yoğun bir şekilde yapılmaya başlanan bir yöntemdir.Bununla birlikte İzmirde,Kayseride,Bursada da üniversite hastanelerinin Gögüs Cerrahisi bölümlerinde yapılmaya başlanmıştır.Eski yöntemle yapılan ameliyatlar çok çok uzun saatler sürerken, oldukça zor ve ağır gecen bir ameliyat turudur ve başarı şüphelidir, ameliyat sonrası dönemde çok uzunca bir süre son derece zahmetlidir, bu yuzden hastalar ameliyatla tedavi Imageolacaklarını bilmez yada bilselerde saklanırlar. Yeni yöntemle (Pectus Bar ), 1 saat gibi kısa bir sürede yapılabilen bu ameliyatla hastalar sorunsuz bir ameliyat sonrası dönemle sağlıklarına ve kişiliklerine kavuşmaktadırlar ve toplumda bir birey olarak boy göstermeye başlarlar.
      Ameliyat sonrası hastaların ağrısı dindirilir ve gerekli solunum egzersizleri yaptırılır. Hastaların operasyon sonrası iki ay süre ile spor yapmaları ve ağır kaldırmaları yasaklanır. İki ay sonrası ise göğüs kaslarını geliştirici egzersizler önerilir, özellikle yüzme çok yararlıdır. Temas sporlarına ise 6 ay sonra başlanabilmektedir.  Operasyon sonrası belli sürelerde hastaların takip edilmesi gerekmektedir. 
      Sonuç olarak, göğüs kafesi kozmetiğini bozan gögüs çöküklüğü hastalığı yeni ameliyat yöntemiyle(Nuss Tekniği), daha az hastanede kalış süresi, mükemmel estetik sonuç,basit ve kolay bir ameliyat ve rahat bir ameliyat sonrası dönemle yüksek düzelme oranıyla başarılı olmaktadır. Erken yaşlarda yapılan düzeltme, göğüs kafesi iskeletinin doğal gelişimini bozmaz ve gelişmenin normal olmasını sağlamaktadır. Çocukların sosyal gelişimi bozulmamakta ve kendilerini toplumdan soyutlamamaktadırlar. Kemikleşmenin tamamlandığı daha ileri yaşlarda ameliyat mümkün olmakla birlikte teknik olarak daha zor olabilmekte ve psikolojik problemlerle mücadele zorlaşmaktadır. Nuss tekniği ile kunduracı göğsü hastalığını ameliyat eden size en yakın uzman doktora ulaşmak için Sorularınızı Bize Yazın linkinden yardım alabilirsiniz.